Şube Tarihi/AA

SİYAD ATAŞEHİR ANADOLU ŞUBEMİZ – 1996

SİYAD ATAŞEHİR ANADOLU ŞUBEMİZ – 1996

(Eski SİYAD Ümraniye Şubesi)

Şimdiki adı Ataşehir Anadolu Şubesi olan eski Ümraniye Şubesi’nin kurulması için  SİYAD Genel Başkanı Şevket Tırıl tarafından Necati Dönmez, Burhan Vural, Yılmaz Çetin, Cihan Demircan, Hasan Kaya, Fahri Kol, Halil İbrahim Ünal ve Erol Süzen’e kurucu yetkisi verilerek 30.12.1996 yılında açılmıştır.

Ataşehir Anadolu Şubemiz Kurucuları sırasıyla; Burhan Vural, Cihan Demircan ve Yusuf Yıldırım, ilk genel kurula kadar kurucu başkan olarak görev yapmışlardır. Dernek, Sinoplunun yoğun olarak yaşadığı Yeni Çamlıca Mahallesi’nde (nüfusunun %20’sinden fazlası Sinoplu), heyecan ve coşkuyla lokal hizmetlerine de  1997’de başlamıştır.

1997-2003 yılları arasında dernek yönetimi görev süresinin 2 yıl olduğu dönemlerde 3 dönem 6 yıl şube başkanlığı görevini Halil İbrahim Ünal yürütmüştür. Başkanımızın, Eminönü’nden aldığı sobayı vapur, otobüs  ve yaya olduğu anlarda  sırtında taşıyarakderneğe getirmesi hafızalardadır. Başkanımıza ve değerli ekibine emek ve hizmetlerinden dolayı teşekkür ederiz.

Ocak 2003 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında başkanlığa getirilen Murat Öztürk (namı diğer Tozluoğlu), görev yaptığı 2 yıllık süreçte Halil İbrahim Ünal Başkanımızdan devraldığı hizmet bayrağını daha ileriye taşımaya gayret etmiştir.

Ocak 2005’ teki  olağan genel kurulda başkanlığa getirilen Durmuş Can ve ekibi, görev yaptıkları 2 dönem boyunca devraldıkları hizmet bayrağını daha ileriye taşımış, yıllardır özlem duyulan derneğin kendi yerine sahip olmasını sağlamışlardır. Aynı mahallede  kendi yerine taşınan şubemizin, eşyalarını taşıyan (2005-2006) gençlerden  Muammer Ünlü, Arif Yıldırım ve Fuat Dönmez (mevcut şube başkanımız), Durmuş başkandan sonra sırasıyla şube başkanlığı görevini yapmışlardır. Dernek yerimizin alımında ve tadilatındaki katkılarından dolayı Durmuş Başkan’ımıza teşekkür ederiz.

Aralık 2010 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında dernek başkanlığına getirilen Muammer Ünlü ve yol arkadaşları, 2 dönem birlikte görev yaptığı Durmuş Başkan’dan aldıkları bayrağı daha da ileriye götürmeye gayret etmiş ve yer alımı için ödenmesi gereken 70 bin lira borcun yaklaşık 45.000 lirasını dayanışma gecesi, kermes, saat, gemi maketi ve “100 İyi Adam” gibi projelerle ödenmesini sağlayarak yerin Sinopluda kalmasını sağlamışlardır. Ayrıca, Muammer Ünlü ve yol arkadaşları daha evvel şube üzerine açılan iktisadi işletmeden kaynaklı yaklaşık 90 bin lira olan vergi borcunu yapılandırarak dönemin SİYAD Genel Başkanı Sebahattin Sungur’un da katkılarıyla 11 bin liraya indirilmesini sağlamış, derneğimizi büyük bir mali külfetten kurtarmışlardır. Başkan’ın eğitimci kimliğinin de etkisiyle hazırlayıp genel merkeze sundukları “Hizmet Anayasasına” bağlı kalmışlardır.

Aralık 2013 tarihinde yapılan olağan genel kurul toplantısında başkanlığa getirilen Arif Yıldırım ve yol arkadaşları,  6 yıllık görev süreleri içinde derneğin Durmuş Başkan’a kalan yaklaşık 25 bin lira borcunu ödeyerek tapusunun dernek üzerine alınmasını sağlamışlardır. Gençlerimizin kullanımı için derneğimizin alt katı tadilat yaptırılmıştır.

Aralık 2019 tarihinde yapılan olağan genel kurulda, D. Fuat Dönmez şube başkanlığına seçilmiştir. Şube merkezimizin mülkiyeti kendisine ait olup içerisinde gençlik merkezi ve mini kütüphanesi bulunmaktadır. Resmi anlamda tapusunu SİYAD’ımıza kazandıran ilk şubemizdir.