3.DÖNEM

Şevket Tırıl Dönemi

Derneğin 3. Genel Kurul Toplantısı, olağan üstü olarak 30 Nisan 1994 tarihinde dernek lokalinde yapılmış ve derneğimizin Ana Tüzüğünde yapılan değişikliklerle derneğimizin adı, SİYAD – Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olmuştur. Bu toplantıda genel başkan ve yönetim kurulu üyeleri seçimi de yapılmış olup genel başkanlığa Şevket Tırıl seçilmiştir.

Bu dönemde yapılan çalışmalar;

22 Haziran 1994 tarihinde Ana Tüzük değişikliği tescil edilerek dernek adımız, SİYAD – Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olmuştur. Derneğin eski adı ile verilen şube açma yetkileri iptal edilmiştir.

SİYAD, bu dönemdeki yoğun  şubeleşme faaliyetlerine girmiştir.  

22.06.1994 tarihinde;

• Beykoz Şubesi  (Yetkililer: Adnan Çeliker, Mümtaz Kurtuluş, Ruşen Duran)

• Zeytinburnu Şubesi (Yetkililer: Hulusi Duran, Hasan Kaçmaz, Hüseyin Coşkun)

• Esenler Şubesi (Yetkililer: Cevat Güleç, Ali Çiftçi, Osman Anar) 

• Kadıköy Şubesi (Yetkililer: İsmail Kabakçı, Cemil Şahin, Halil Ulu, Hüseyin Özcan, Ali Gökçe)

SİYAD- Sinop İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği adı ile açılması için yetki ve belgeler verilmiştir.

• Ayazağa’da şube açılması için yetki ve belgeler verilmiştir (30.11.1994). (Yetkililer: Yahya Çalmak, Hüseyin Atik, Erol Kan, Haşim Tokun, Nami Aslan, Harun Erol, Kemal Sucu)

• Sultanbeyli’de şube açılması için yetki ve belgeler verilmiştir (24.06.1996). (Yetkililer: Rasim Erdoğmuş, Fehmi Kaya, Hasan Ulaş, Ramazan Demirci, Muhsin Aktaş)

• Maltepe’ye  şube açılması için yetki ve belgeler verilmiştir (26.08.1996). (Yetkililer: Zeki Çetinkaya, Nuri Yılmaz, Süleyman Al, Yakup Yayıkçı, D. Osman Yılmaz, Ergün Urkan, Mustafa Arslan, Cemil Açıkgöz, Mehmet Urkan, Adil Topçuoğlu, Murat Çınar)

• Ümraniye’ye şube açılması için yetki ve belgeler  verilmiştir (30.12.1996). (Yetkililer: Burhan Vural, Cihan Demircan, Hasan Kaya, Fahri Kol, Necati Dönmez, Yılmaz Çetinkaya, Erol Süzen, Halil İbrahim Ünal)

1994 – 1997 yılları arasında iki dönem görev yapan Şevket Tırıl dönemini, “şubeleşme dönemi” olarak ifade edebiliriz.

Not : Son yapılan SİYAD Genel Kurul Toplantısı’nda; Zeytinburnu Şubesi delegeleri, yönetim kurulu listesi için divan başkanına (Yaşar TOPÇU)  itirazda bulunmuş, yapılan görüşmelerde itirazlar olumlu bulunmayınca, Zeytinburnu Şube delegeleri toplantıyı terk etmiş ve Zeytinburnu Şubesi kapatılıp yerine SİNDER’i kurmuşlardır.