1. DÖNEM/ALİ KUŞÇU

İSTANBUL’DA SİNOP DERNEKÇİLİĞİ SİYAD İLE BAŞLIYOR

SİYAD kurucusu ve Genel Başkanı Ali Karakuş ile Başkan Yardımcısı Hüsamettin Aslan, derneğin Fikirtepe Şube Lokalinde SİYAD’ın kuruluşunu anlatırken haklı gururları yüzlerinden okunuyordu.

(Kasım 1996)

SİYAD Kurucu Üyelerimiz Mehmet Deliağaoğlu, Salih Yılmaz, Hüsamettin Aslan, Ali Karakuş, Satılmış Metin, Ahmet Yılmaz

(Aralık 1996)

(26 Aralık 1989)

SİYAD, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na ve yasalara bağlı, hemşehrileri arasında sosyal yardımlaşmayı sağlayan, birlik ve beraberliği temin eden, köklü geçmişinden güç alan, kültürel değerlerinin yüceltilmesi için çaba harcayan, her nerede olursa olsun hemşehrilerinin daha iyi koşullarda yaşamaları için maddi ve manevi yardımda bulunan, Sinoplu gençlerin eğitimlerine önem vererek hayata tutunmalarına destek olan bir anlayışla 1989 yılında İstanbul ili Kadıköy ilçesi Fikirtepe Mahallesi’nde kuruldu.

Derneğimizin ilk kuruluş çalışmaları 1989 yılı ortalarında, Mandıra Caddesi, No:50 Fikirtepe-Kadıköy-İSTANBUL adresinde başlamış ve dernek tüzüğü hazırlanarak kurucu üye kayıtları sonrasında kuruluş evrakları 26 Aralık 1989 tarihinde Kadıköy İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne verilmiştir.

Dernek Tüzüğümüz, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube tarafından 34 – 47 / 118 dernek kod numarası  ile tescil edilmiş ve 25 Temmuz 1990 tarihinde dernek kurucuları tarafından teslim alınarak Kolay Gazetesi’nde ilan edilmiştir.

Derneğimizin Kurucu Başkanı Merhum Ali Karakuş (26.12.1989 – 5.12.1990) olup, devamında Hüsamettin Aslan (05.12.1990 – 10.01.1991) döneminde görevi devralarak ikinci kurucu başkan olarak derneğimizi 10 Ocak 1991 tarihinde ilk genel kurul toplantısına götürmüştür.

Dernek merkezimiz önce (15 Ocak 1990), Mandıra Caddesi, Can Sokak, No:3/A Fikirtepe-Kadıköy-İSTANBUL adresine, 1 yıl sonra da (05 Aralık 1990) Kısır Ali Caddesi, Metin Sokak, No:3  Fikirtepe- Kadıköy- İSTANBUL adresine taşınmış ve aynı adreste ilk lokalimiz açılmıştır.

Derneğimizin 10 Ocak 1991 tarihinde yapılan 1. genel kurul toplantısında delegasyonun oylarıyla dernek başkanlığına 2 yıllık süre için Ergün Gürbüz seçilmiştir. Dernek başkanı Ergün Gürbüz, işlerinin yoğunluğu nedeniyle 19 Mayıs 1991 tarihinde görevinden istifa etmiş, aynı gün dernek yönetim kurulu aralarında yapmış oldukları seçimle Abdurrahman Dodurgalı’yı  dernek başkanlığına getirmişlerdir. (19.05.1991 – 30.04.1993)

Kurulurken, Sinop İli Boyabat İlçesi Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak faaliyetine başlasa da Saraydüzü’nün ilçe olması, üyeler arasında Saraydüzü ilçesi ve köylerinden önemli sayıda üyenin bulunması nedeniyle derneğin adının Sinop İli Boyabat ve Saraydüzü ilçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği olması için görüşler ortaya atılmış, bu tartışmaların derneğe zarar vereceği düşünülerek ileride bu konunun açıklığa kavuşturulmasına karar verilmiştir.

İlk yönetimin ilk icraatı Beykoz’a şube açılması olmuştur. Bu kapsamda, Beykoz’da şube açılması için yetki alan Adnan Çeliker, Osman Tandoğan, Hasan Ercan, Mümtaz Kurtuluş, Ruşen Duran ve Hüseyin Çeliker, gerekli iş ve işlemleri tamamlayarak 12 Nisan 1993 tarihinde Beykoz’da şube açılışının kararı alınmış ve SİYAD’ın ilk şube olma ünvanını kazanmıştır.

“Teşekkür Ederiz”

Sinopluya nasıl destek olabiliriz anlayışıyla bir araya gelerek ilk adımları atan,  bizlere bu güçlü aileyi miras bırakan, değerli büyüklerimiz; kurucu başkanımız Merhum Ali Karakuş, Hüsamettin Aslan, Mehmet Deliağaoğlu, Ahmet Yılmaz, Salih Yılmaz, Satılmış Metin ve Ramazan Erdoğan’a teşekkür ederiz.