Onursallarımız

Ayşe Serpil Yıldız

20.04.2003    •     13.03.2005


Biyografi

Sinop-Ayancık’ta Gölköy Enstitü mezunu, ilkokul öğretmeni İdris YILMAZ ile ev hanımı Fatma Yılmaz’ın  5 çocuğundan 4’ncüsü olarak 1965 yılında Sinop Ayancık’ta dünyaya geldim. 1974 yılında babamın tayini üzerine İstanbul Beylerbeyi Küplüce’ye geldik. Babam Beylerbeyi Küplüce İlkokulu’nda 25 yıl müdürlük yaptı.

İlk, orta ve lise okul yıllarım İstanbul’da geçti. Halen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim İktisat Fakültesi  Kamu Yönetimi  bölümünde eğitimime devam etmekte olup, evli ve 3 çocuk annesiyim.


1984 yılında Sirkeci’de küçük bir ofiste  İSTANBUL NAKLİYAT’ı kurdum ve Türkiye’nin ilk bayan Nakliyatçısı olarak ticaret hayatıma atıldım. Hayatta hiçbir şey bana tepsiyle sunulmadı. Hep zoru başarmak zorunda kaldım.1997 yılında nakliye şirketim devam ederken basın sektörüne girdim. Basın sektöründe önce aylık siyasi gazete olan Yiğit Gazetesini, ardından amatör sporlara hitap eden Yiğit Spor’u çıkardım. 1 yıl sonra SON-AN  Gazetesi’ni, ardından 1999 yılında TÜNAYDIN  Gazetesi’ni satın alarak Basın İlan Kurumu’na bağlı basın sektöründe iki adet günlük siyasi gazete ile yolumuza devam ediyoruz. Son olarak  internet üzerinden yayın yapmakta olan SİNOP YILDIZ TV’yi bünyemize katarak test yayınlarını başlattık. 2004 yılında Antalya-Kemer’de 3 yıldızlı otel satın alarak turizm sektörüne girdik. 2012 yılında bu oteli sattık, inşallah SİNOP’ta yapacağımız  5 yıldızlı otel projemizle bu sektörde de yeniden olmaya devam edeceğiz. 2010  yılında  inşaat şirketimi kurarak inşaat sektöründe var olmaya başladım. Ataşehir’de 3 adet butik plaza yaptık. Şu an inşaat şirketimizde bir faaliyetimiz yoktur.

Halen Doğru Gazetecilik Matbaacılık ile medya sektörü, ASY Turizm Otelcilik  ile inşaat sektörü ve Yıldız A.Ş  ile turizm sektöründe faaliyetlerimiz devam etmektedir. Şirketlerimizin yönetim kurulu başkanıyım ve fiilen 33 yıldır ticaret yapmaktayım. Birçok dernek, vakıf  ve sendikalarda görev aldım. Şu an Sinop Ticaret Odası Girişimci Kadınlar İcra Kurulu Başkanıyım.


1997 yılında SİYAD  Sinop İli ve İlçeleri Yardımlaşma Derneği’nin Üsküdar Şubesini kurdum. Kurucu ilk kadın başkanıyım. 2000 yılında  SİYAD Genel Başkan Yardımcılığı, 2002 yılında SİYAD Genel Başkanı olarak ilk kadın Genel Başkanı oldum. Şu anda da  SİYAD’ın Onursal Genel Başkanıyım. 2002 yılında Dünya Gazetesi’nin yaptığı bir oylamada “Yılın İş Kadını” seçildim. Yine 2002 yılında  Sinop Dikmen’de yapılan güreşlerde Türkiye’nin ilk “Hanım Ağası” olma şerefine eriştim. Bu ünvan benimle bütünleşti. 2001’den  2007’ye kadar Gazete İş verenler Sendikası Genel Başkan Yardımcılığı yaptım. 2002’de AK Parti’ye Beykoz ilçesinden üye oldum. 2002 genel seçimlerinde İstanbul Birinci Bölgeden milletvekili aday adayı oldum.

2005-2007 arası Beykoz İlçe Başkan yardımcısı görevlerinde bulundum. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti, Gazete İş verenleri Sendikası ve İstanbul Gazeteciler Derneği üyesi ve sürekli sarı basın kartlı gazeteciyim. 2013 yılında Sinop 15 Eylül Gazeteciler Cemiyeti’nin İz Bırakanlar Ödülü’nü aldım.

2016 yılının Mart ayında FETÖ davaları ile ilgili Sinop’ta kayyum danışmanı olarak göreve yaptım. 2014 yılında Orman Bakanlığına ait D Tipi şehir ormanını ihaleyle kiraladım. Toplumda hizbe, bataklık, cinayetlerin işlendiği, insanların gitmeye korktuğu yeri, tüm ailelerin geldiği en güvenirlilik yer haline getirdik. Yaptığımız proje ve yatırımlar Bakanlık tarafından her dönem takdir edilmiştir. Şimdi aynı bölgede A tipi mesire yerini ihaleyle kiraladık ve Sinop’un en büyük yatak kapasiteli 150 kişi konaklamalı Eko turizm Otelimizi yaptık. Otelimizi geliştirmeye de devam edeceğiz.
5 yıldır bir fiil Sinop’ta yaşamaktayım.

 

İletişim Bilgilerim: Ayşe  Serpil  YILDIZ
GSM :0533 571 85 46